ساخت کمپوست یک گزینه عالی برای کاهش زباله های محیط زیست و تهیه یک کود طبیعی برای خاک است. به هر حال ممکن است شما دسترسی به فضای بیرون از منزل برای تولید انبوه کمپوست تجاری را نداشته باشید. ورمی کمپوست یک جایگزین عالی ست که بتوان تولید کمپوست را در داخل منزل با حداقل فضا انجام داد. شما تنها، یک جعبه برای کرم های خاکی ایجاد نموده و ته مانده غذای آشپزخانه را درون آن می ریزید، کرم ها آن را مصرف نموده و یک کود بسیار عالی تولید می کنند.

 

 

مکانی از منزل را برای قرار دادن جعبه کرم ها انتخاب نمایید: بهترین مکان برای نگه داشتن جعبه کرم ها، مکانی با دما و رطوبت ثابت است. از قرار دادن آن در کنار هیتر، آون، تهویه کننده هوا اجتناب کنید. اگرچه جعبه کرم خاکی معمولا بوی زیادی تولید نمی کند، اما ممکن است که بخواهید آن را بیرون از فضای اصلی زندگی در منزل تان نگهداری کنید.

 • ایده آل ترین دما برای نگهداری جعبه کرم ها دمای 12 الی 23 درجه سانتیگراد می باشد

 • آن را می توانید در گنجه، کابینت یا هر مکان دیگری نگهداری نمایید. اگر شما یک آشپزخانه بزرگ دارید و در مورد بوی آن نگران نیستید، می توانید آن را در آشپزخانه نگهداری کرده تا به سادگی ته مانده غذاها را در آن بریزید

 

 

یک جعبه مخصوص کرم خریداری نمایید یا یک ظرف برای نگهداری آنها آماده کنید: با توجه به نیاز خود می توانید یک جعبه یا ظرف پلاستیکی با سایز مورد نظر خریداری نمایید. بسیاری از پلاستیک فروشی ها یا حراجی ها از این نوع ظرف ها می فروشند. فقط جعبه کدر باشد که نور وارد آن نشود.

 • جعبه مواردی مثل بستر، ته مانده غذا، و کرم ها را نگه می دارد. آن همچنین میزان رطوبت موجود را تنظیم نموده و مانع از ورود نور به داخل می شود

 • مطمئن شوید ظرفی را که خریداری می کنید دارای درپوش باشد. وگرنه شما مجبور خواهید بود برای آن یک درب تعبیه نمایید، مثلا با یک پلاستیک تیره مثل کیسه زباله آن را بپوشانید

 

برای جریان هوا بر روی جعبه منافذی ایجاد نمایید: شما می توانید با یک دریل معمولی چندین سوراخ ایجاد نمایید. منافذ می تواند در زیر، کنار و درب جعبه ایجاد شوند. مثلا 20 سوراخ با سایز 1/2 اینچ کافی می باشد.

 • با دریل 5 سوراخ در زیر و بر روی درب، و حداقل سه سوراخ در هر طرف ایجاد نمایید

 • کرم های خاکی از این منافذ خارج نمی شوند چون آنها از نور نفرت دارند. اما اگر خواستید می توانید منافذ را با توری بپوشانید

 

 

جعبه را روی بلوک هایی قرار دهید: شما می توانید از دو عدد آجر مثلا 10 سانتی استفاده نمایید، یا از هر چیز دیگری که بتواند جعبه را بالاتر از سطح زمین قرار دهد.

 

 

کرم خاکی را از فروشگاه های اینترنتی یا مزرعه نزدیک خود خریداری نمایید: بهترین کرم برای تولید ورمی کمپوست گونه ایزینیا فتیدا می باشد. سایت های زیادی وجود دارند که این نوع کرم را می فروشند.

 • کرم ها معمولا به دو صورت فروخته می شوند، یا به طور خالص مثلا یک کیلوگرم حدود 1000 عدد می باشد، و یا با بستر که میزان کمتری کرم خاکی در آن وجود دارد که البته قیمت آن نیز کمتر می باشد

 

 

برای بستر آنها شما می توانید از روزنامه یا مقوای تکه تکه شده استفاده نمایید: کرم ها به بستری نیاز دارند که بتواند به خوبی رطوبت را حفظ نماید، بنابراین روزنامه یا مقوا ایده آل می باشد. روزنامه را به نوارهای عرضی (2cm) برش دهید. تکه های روزنامه باید جعبه را تا ارتفاع 20 سانتی پر نماید.

 • هیچگاه از کاغذ روغنی یا رنگی استفاده نکنید، چون ممکن است برای کرم ها مضر باشد

 • کاغذهای ساده، دستمال کاغذی، مقوای کارتن تخم مرغ می تواند گزینه های مناسبی باشند

 

 

بستر را با آب مرطوب نمایید: کرم های خاکی برای نفس کشیدن و زنده ماندن به رطوبت نیاز دارند. پس مهم است که قبل از اضافه کردن کرم ها، بستر مرطوب باشد. شما می توانید با اسپری روی آن آب بپاشید ولی مطمئن شوید که بستر به طور کامل مرطوب شده باشد.

 • تا زمانی که آماده اضافه کردن کرم ها نشدید، بستر را مرطوب نکنید، چون ممکن است بستر خشک شود و دوباره نیاز باشد که آن را مرطوب نمایید

 

 

کرم ها را درون بستر قرار دهید: ارتفاع بستر باید حداقل 20 سانت باشد تا کرم ها بتوانند در آن پنهان شوند. پس از اضافه نمودن کرم ها از رطوبت بستر مطمئن شوید و اگر لازم بود مقداری آب روی آن اسپری نمایید.

 

 

چند قاشق خاک روی بستر بپاشید: چون کرم خاکی به طور طبیعی در خاک زندگی می کند، آنها بیشتر احساس راحتی می کنند اگر شما مقداری خاک در بستر بپاشید. یک مقدار خاک تمیز تهیه کنید به طوری که یک لایه نازک روی بستر را بگیرد.

 • خاک ضروری خواهد بود چون به هضم بهتر غذا در دستگاه گوارش کرم کمک خواهد کرد

 • اگر خاک خشک است از قبل به طور کامل آن را با آب مرطوب نمایید

 

 

یک لایه از ته مانده غذا را در بالای لایه خاک قرار دهید: حدود نیم کیلو از ته مانده آشپزخانه را بر روی بستر بریزید. بهترین موادی که می شود استفاده کرد می تواند شامل پوسته بیرونی میوه ها، برگ ها، دانه ها و سبزیجات، پوسته تخم مرغ، کیسه چای باشد.

 • از اضافه نمودن گوشت یا استخوان یا هر نوع محصول لبنی اجتناب نمایید. همچنین از نان و مقادیر زیاد از مرکبات اجتناب شود

 • می توانید از اینترنت درباره غذاهای دیگری که برای کرم خاکی مناسب است تحقیق کنید، و از قبل غذایی که می خواهید استفاده نمایید را با اطلاعات موجود مطابقت دهید

 

 

درب جعبه را ببندید و سه روز تا دو هفته منتظر بمانید: کرم ها معمولا غذاهایی را می خورند که از قبل تا حدی تجزیه شده باشد. به همین دلیل بهتر است غذا را در مکانی قرار دهید تا مقداری تجزیه شود و سپس آن را در جعبه کرم ها بریزید. سه روز حداقل است، اما نیاز هم نیست که حتما دو هفته منظر بمانید.

 • اگر شما به بو حساس هستید می توانید این غذا را بیرون بگذارید تا فرایند تجزیه شدن طی شود. زمانی که کرم ها داخل جعبه هستند، آنها به کمتر کردن بو کمک می کنند

 

 

کرم ها را داخل بستر قرار دهید: درب جعبه را باز نموده و در وسط بستر یک گودال ایجاد نمایید و کرم را درون آن بریزید، کرم ها اینگونه بیشتر احساس راحتی می کنند.

 • اگر حس کردید که جا تنگ است، دوتا گودال در بستر ایجاد نمایید و در هر کدام نیمی از کرم ها را قرار دهید

 

 

به ازای هر 1000 عدد کرم خاکی، 250 گرم غذا در هر روز اضافه کنید: میزان تولید ورمی کمپوست در هر روز همیشه دقیق نیست، معمولا 1000 عدد کرم در هر روز 250 گرم ورمی کمپوست تولید می کنند. اگر فکر می کنید که خانواده شما زباله بیشتری تولید می کند، می توانید از بستر بزرگتر و تعداد بیشتری از کرم ها استفاده نمایید.

 • این کرم ها به مرور تولید مثل می کنند. بنابراین شما در نهایت تعدادی بیش از 1000 عدد کرم خواهید داشت. اما به هر حال نرخ تولید مثل آنها ثابت نیست و شما به سادگی نمی توانید کرم ها را بشمارید

 

 

برداشت کود ورمی پس از حدود سه ماه: به طور هفتگی به بستر نگاه کنید تا ببینید که چه مقدار از بستر باقی مانده است. موقعی که همه بستر به کمپوست تبدیل شد، آن موقع زمان برداشت است. بستر را به یک طرف جعبه هل دهید، سپس بستر مرطوب جدید را اضافه نمایید، با یک بیلچه یا هر چیزی شبیه به آن، کود ورمی را خارج کنید، اما کرم ها را باقی بگذارید.

 • ناگفته نماند که به مرور کمپوست تولید می شود و شما می توانید در هر بار مقداری از آن را بردارید، به جای آنکه بخواهید مثلا دو یا سه ماه صبر کنید

نظرات 0 مورد

ثبت نظر

برای ثبت نظر نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید. عضویت / ورود

تبلیغات