زمانی که کمپوست ما آماده شد، با آن چه کار کنیم؟ آن یک تبدیل و تحول زیباست، موقعی که گیاهان، شاخ و برگ ها سالخورده و پیر می شوند، آنها تیره تر شده و همینطور مغذی تر، و در نهایت به یک کمپوست شبیه خاک تبدیل می شوند. در واقع زیبایی در عملکرد کمپوست است. در اینجا چند روش ساده برای استفاده از کمپوست وجود دارد.

 

 

زمان آماده شدن کمپوست شما: شما به طور هفتگی از مخزن کمپوست خود نگهداری می کنید تا در نهایت آماده شود، چه موقع بفهمیم که آماده شده است؟ زمانی که:

  • قهوه ای تیره یا سیاه شده باشد

  • نرم باشد

  • پودر مانند باشد

  • عمدتا یکدست باشد(البته شما می توانید برخی از ذرات درشت و نامناسب را دور بیندازید)

  • بویی شبیه به خاک بدهد

 

 

می توانید دانه بکارید: ظرفی بیاورید و یک بخش کمپوست را با سه بخش خاک مخلوط نمایید و آن را در یک گلدان بریزید، و بذر را از بالا و در عمق 2/5 سانتی متری بکارید.

 

 

می توانید نهال بکارید: گیاهانی که دارای ریشه هستند می توانند کمپوست بیشتری را استعمال نمایند، بنابراین برای گیاهانی مثل نهال از مخلوط یک بخش کمپوست با دو بخش خاک استفاده نمایید.

 

تغذیه گل و گیاهی که از قبل داشته اید: اگر گیاهانی از قبل دارید(مثل گل، گیاهان دارویی، سبزیجات و غیره) می توانید کمپوست را به تنهایی استفاده نمایید مثلا آن را بر روی سطح خاک و پیرامون گل بپاشید.

 

 

آن را در باغ یا باغچه خود پخش کنید: شما می توانید کمپوست را بر روی لایه سطحی خاک بپاشید و پخش کنید، سپس با آبپاش روی آن آب بریزید، این کار باعث می شود تا مواد مغذی به لایه های زیرین انتقال یابد. شما این کار را برای درختان نیز می توانید انجام دهید.

  • کمپوست می تواند یک لایه سطحی بسیار عالی از خاک را بسازد و بنابراین می توانید به سادگی یک بستر کشت مناسب بسازید و گیاه مورد نظر خود را در آن پرورش دهید

 

می توانید آن را در بستر خاک باغچه حفر نمایید: زمانی که شما بستر باغچه را حفر نمودید، آن مقدار که مایل بودید کمپوست اضافه کنید و با خاک مخلوط نمایید و همانطور که آن را بر میگردانید. این یک اصلاحیه عالی برای خاک های شنی و رسی می باشد.

 

 

می توانید به طور مستقیم گیاه را در آن بکارید: اگر تا به حال دوست داشته اید که مثلا بذر گوجه فرنگی یا کدو تنبل را در یک توده از کمپوست کشت کنید، باید بدانید که برخی از گیاهان به طور مستقیم در کمپوست رشد نمی کنند. این می تواند برای گیاهان دیگر کمی قوی باشد، و کربن(چیزهای قهوه ای) که هنوز هم در حال تجزیه شدن هستند می توانند نیتروژن در دسترس گیاه را جذب خود کنند و از دسترس گیاه خارج سازند، اما اگر شما تعداد اندکی بذر سبزیجات دارید، نگاه کنید که هر کدام از آنها به طور مستقیم در کمپوستی که قرار دارند خوشحال هستند. یا اینکه می توانید کمی کمپوست را از ابتدا به کار ببرید و سپس به تدریج کمپوست اضافه نمایید.

نظرات 0 مورد

ثبت نظر

برای ثبت نظر نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید. عضویت / ورود

تبلیغات