شما می توانید برای غنی سازی باغ خود از خاکستر چوب سوخته یا زغال استفاده نمایید. خاکستر چوب حاوی بسیاری از مواد مغذی ضروری برای رشد گیاهان است. دانستن اینکه چگونه خاکستر به عنوان کود استفاده می شود، به شما در داشتن یک باغ و باغچه دلپذیر کمک می کند.

 

 

استفاده از خاکستر چوب به عنوان یک اصلاح کننده خاک در اوایل بهار در حالی که خاک خشک است و قبل از شروع حیات گیاه تا در ادامه به طور فعالانه رشد نمایید:

  • تقریبا تمام گیاهان از محتوای پتاس موجود در خاکستر چوب استفاده می کنند. سایر اجزای خاکستر نیز برای خاک و رشد گیاه مفید است

  • از آنجا که خاکستر چوب به عنوان عامل آهک عمل می کند، بنابراین اسیدیته خاک را کاهش می دهد

  • برای گیاهانی که خاک اسیدی را ترجیح می دهند، بهتر است که از خاکستر استفاده نشود

 

10 کیلوگرم خاکستر چوب برای 100 متر مربع، و آن را کاملا با خاک مخلوط نمایید: اگر شما آن را کاملا با خاک مخلوط نکنید و باعث شود که توده های خاکستر در نواحی ای ایجاد شود، باعث ایجاد بیش از حد نمک در آن ناحیه شده، که به طور بالقوه می تواند به گیاهان شما صدمه بزند.

 

می توانید خاکستر را بر روی لایه هایی از کمپوست خود بپاشید: خاکستر کمک می کند تا مواد آلی موجود در کمپوست به سادگی تجزیه گردد.

 

بهبود خاک رسی سنگین با استفاده از خاکستر: چون باعث تفکیک بهتر خاک شده و در نتیجه هوادهی خاک را بهبود می بخشد.

 

استفاده از خاکستر باعث از بین بردن آفات باغ می شود: اگر شما در سراسر بستر خاک از خاکستر استفاده نمایید، باعث دفع انواع حشرات می شود، منتها در صورت یه بارندگی سنگین دوباره باید خاکستر را اعمال نمایید.

 

برای نگه داشتن خاکستر در جایی که می خواهید، آن را در یک روزی اعمال کنید که باد شدیدی نباشد، چون به خاطر سبک بودن با وزش باد پراکنده خواهند شد و شما مجبورید دوباره آن کار را تکرار کنید.

 

در هنگام استفاده از خاکستر در باغ، این ملاحظات را در نظر بگیرید:

  • خاکستر حاوی مقدار زیادی عامل قلیایی است لذا یک عامل سوزاننده است، به همین دلیل از قرار دادن آن در پیرامون گیاهان جوان خودداری شود. هنگام استفاده از خاکستر از دستکش و ماسک استفاده نمایید.

  • از استفاده خاکستر مقوا، زغال سنگ یا چوب رنگ آمیزی شده اجتناب شود، چون اینها حاوی مواد شیمیایی هستند که می تواند برای گیاه شما مضر باشد

  • خاک خود را نظارت کنید تا مطمئن شوید که بیش از حد قلیایی نشده باشد. برای بررسی PH می توانید از کیت های مخصوص یا از دستگاه PH سنج استفاده نمایید. خاک قلیایی نیاز به گوگرد دارد

 

 

تولید خاکستر بیشتر با سوزاندن چوب های سخت به جای چوب نرم: چوب های سخت سه برابر خاکستر بیشتر در هر بند چوب تولید می کنند

نظرات 0 مورد

ثبت نظر

برای ثبت نظر نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید. عضویت / ورود

تبلیغات