درختان، درختچه ها، گیاهان چندساله و یک ساله همگی تحت تاثیر PH خاک قرار می گیرند. بعضی از آنها در خاک اسیدی با یک PH=6.9 یا کمتر رشد می کنند، برخی دیگر خاک خنثی با یک PH نزدیک به 7 را ترجیح می دهند و برخی دیگر به خاک قلیایی با PH=7.1 یا بالاتر علاقه دارند. هنگامی که درختان، درختچه ها، و گیاهان در خاک با PH اشتباه رشد می کنند، ممکن است قادر به جذب مواد مغذی لازم نباشند، حتی اگر مواد مغذی در خاک وجود داشته باشد. امکان دارد که شما بتوانید PH را با توجه به یک گیاه خاص تغییر دهید، اما اول باید PH طبیعی خاک را تشخیص بدهید. کیت های آزمایش به راحتی در فروشگاه های لوازم باغبانی و گلخانه پیدا می شوند. اما ما در این آموزش قصد داریم روش تشخیص PH را بدون استفاده از کیت های آزمایش به شما آموزش دهیم.

 

 

قبل از کاشت درختان، درختچه ها، و دیگر گیاهان، سطح PH و مواد مغذی خاک را بررسی نمایید: شما می توانید گیاهان یا درختانی را برای آن نوع PH خاک انتخاب نمایید، اما PH خاک را می توان با توجه به یک گیاه خاص تنظیم نمود.

 

 

در صورتی که گیاه خود را در معرض بیماری می بینید، حتما PH خاک را بررسی نمایید: اگر گیاهان در حال رشد هستند و علائم کلروز یا برگ های زرد مشاهده می شود، PH باید بررسی شود و بلافاصله تنظیم گردد.

 

 

اگر مشکوک به کلروز هستید، PH را بررسی نمایید: کلروز می تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله در معرض نور کم خورشید یا نور بیش از حد قرار گرفتن، علف کش ها، آلودگی حشرات و دمای غیر معمول شدید ایجاد شود. اما اغلب ناشی از کمبود آهن است. حتی اگر آهن کافی در خاک موجود باشد، که معمولا هست، اگر PH بیش از حد بالا باشد، گیاه قادر به جذب آهن نخواهد بود.

  • کلروز دارای علائمی مثل برگ های سبز رنگ پریده یا زرد است. اگر PH بلافاصله تنظیم نشود، برگ ها می میرند، شاخه ها خراب می شوند و گیاه گلدار شکوفه نخواهد داد

 

 

قبل از خرید یک کیت آزمایش PH، آزمایش خود را در منزل انجام دهید: برای تعیین اینکه آیا خاک اسیدی، خنثی یا قلیایی است، یک آزمایش سریع می تواند قبل از خرید کیت آزمایش انجام شود. یک قاشق غذا خوری از خاک را برداشته و اجازه دهید تا خشک شود.

  • بگذارید که آب جوش بیاید و سپس 2 فنجان کلم قرمز خرد شده به آب جوش اضافه کنید. درب ظرف را بگذارید و اجازه دهید تا رنگ آب به بنفش تیره تغییر کند

 

 

با استفاده از یک صافی، آب بنفش را کامل صاف نمایید: اجازه دهید که آب سرد شود. 2 قاشق غذا خوری از آب بنفش را در یک نعلبکی سفید ریخته، و به اندازه یک هشتم قاشق چای خوری پودر بیکربنات سدیم(جوش شیرین) اضافه نمایید.

  • جوش شیرین را با آب به هم بزنید تا رنگ آن تغییر کند

 

 

توجه داشته باشید که رنگ تغییر کرده است: این رنگ باید آبی یا سبز باشد که نشان می دهد آب قلیایی است. با استفاده از یک قطره چکان و مقداری سرکه سفید شفاف، قطره قطره به آب اضافه نمایید تا دوباره رنگ آب تغییر کند.

  • باید قرمز باشد، نشان می دهد که آب اسیدی است

 

 

یک دوم قاشق چایخوری از خاک خشک شده را در یک بشقاب سفید شفاف قرار دهید: از یک قطره چکان برای اضافه کردن آب کلم بنفش استفاده کنید تا خاک به اندازه کافی خیسانده شود. به مدت یک دقیقه بشقاب را پهلو به پهلو تکان دهید. یک طرف بشقاب را در زاویه ای نگه دارید تا آب به سمت خاک حرکت کند و در آن زمان به رنگ آب توجه کنید.

  • آبی یا سبز، همانند رنگ نمونه آزمایشی پس از افزودن جوش شیرین، بدین معنی ست که خاک برای اکثر گیاهان خیلی قلیایی است

  • قرمز، رنگ نمونه آزمایش پس از افزودن سرکه، بدین معنی ست که خاک بیش از حد اسیدی است

  • اگر رنگ آب که از خاک خارج شد بنفش یا بنفش-آبی بود، به این معنی است که PH خاک خنثی و کمی به سمت اسیدی ست که برای اکثر گیاهان ایده آل می باشد

نظرات 0 مورد

ثبت نظر

برای ثبت نظر نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید. عضویت / ورود

تبلیغات